120V AC to 24V DC 2A 6 Terminal LT2S-12VDC-T Subminiature DPDT PCB panel mount power relay pack of 1pcs
Specifications
  1. Operating voltage : 12V to 24V DC
  2. Maximum voltage : 120V AC
  3. Max. operating voltage : 2A
  4. Supply current : 0.2A
  5. 2 Form C configuration.
  6. Bifurcated contacts.
  7. Epoxy-sealed.
Available in Pack Of:
SKU: 61323GK
MRP Rs. 159.00
Rs. 129.00 (Incl. Tax)
Rs. 109.32 (+18.00% GST extra)
Quantity
Add to Cart
It is a 24V Subminiature DPDT Relay. The relay has 2 bifurcated contacts, which makes this a dual-channel relay with a single coil. The relay has a  2 Form C configuration. A relay is an electrically operable switch. It consists of a set of input terminals for single or multiple control signals. And a set of operating contact terminals. The switch may have any number of contacts in multiple contact forms; such as make contacts, break contacts, or combinations. Moreover, relays are used where it is necessary to control a circuit by an independent low-power signal. And, also in the place where several circuits must be controlled by one signal relay.
Package includes
This is the pack of a single piece of 120V AC to 24V DC 2A 6 Terminal LT2S-12VDC-T Subminiature DPDT PCB panel mount power relay
Features
  1. 2 Form C configuration.
  2. High switching capacity: 120V AC /60W.