2EDGK-5.08-3P 3 hole 5.08mm pitch Pluggable Female terminal block connectors pack of 20pcs
Specification
  1. Body material  :  Nylon 66
  2. Screw material  :  phosphor bronze
  3. Pitch spacing  :  5.08mm
  4. Number of holes  :  3
  5. Type of connector  :  Female pluggable
  6. Rated voltage  :  320V
  7. Current rating  :  20A
  8. Package contains  :  20 pieces of female connectors
Available in Pack Of:
SKU: 8872HV
MRP Rs. 205.85
Rs. 179.00 (Incl. Tax)
Rs. 151.69 (+18.00% GST extra)
Rs. 151.69 / pack of 20 = Rs. 7.58 per piece
Quantity
Add to Cart
Package includes
This is the pack of 20 pieces of 2EDGK-5.08-3P 3 hole 5.08mm pitch Pluggable Female terminal block connector