2EDGR-5.08-8P 8 pin 5.08mm pitch Pluggable Male terminal block connectors pack of 20pcs
Specification
  1. Body material  :  Nylon 66
  2. Pin material  :  phosphor bronze
  3. Pitch spacing  :  5.08mm
  4. Number of pin  : 8
  5. Type of connector  :  Male pluggable
  6. Rated voltage  :  320V
  7. Current rating  :  20A
  8. Package contains  :  20 pieces of male connectors
Available in Pack Of:
SKU: 8860HV
MRP Rs. 297.85
Rs. 259.00 (Incl. Tax)
Rs. 219.49 (+18.00% GST extra)
Rs. 219.49 / pack of 20 = Rs. 10.97 per piece
Quantity
Add to Cart
Package includes
This is the pack of 20 pieces of 2EDGR-5.08-8P 8 pin 5.08mm pitch Pluggable Male terminal block connector