BZT52C10 500mW ,SOD-123 Packaging Diodes Pack of 5pcs
Specification:
  • Power Dissipation : 500mW
  • Nominal Zener Voltage : 10.0V
  • Minimum Zener voltage : 9.4V
  • Maximum Zener voltage : 10.6V
  • Maximum Reverse Leakage Current : 0.2µa
  • Package : SOD-123
Available in Pack Of:
SKU: AK8532E
MRP Rs. 47.97
Rs. 39.00 (Incl. Tax)
Rs. 33.05 (+18.00% GST extra)
Rs. 33.05 / pack of 5 = Rs. 6.61 per piece
Quantity
Add to Cart
The BZT52C10 is a 500 mW, SOD-123 packaged diode. It is made with a glass body and has an exposed metal case. The metal case is held in place by a plastic bezel. The metal case is used to dissipate heat and the glass body helps to prevent thermal damage. These small diodes are used to convert a DC voltage into an AC voltage. They are used in low-power applications like LED drivers and DC to AC converters. Diodes are the components of a rectifier circuit. They are used to convert alternating current (AC) to direct current (DC) or direct current to alternating current. These small diodes are great for projects that require the lowest possible forward voltage drop and are often used in linear power supplies, regulators, or any project that needs to produce a specific voltage.