BZT52C12 500mW ,SOD-123 Packaging Diodes Pack of 5pcs
Specification:
  • Power Dissipation : 500mW
  • Nominal Zener Voltage : 12.0V
  • Minimum Zener voltage : 11.4V
  • Maximum Zener voltage : 12.7V
  • Maximum Reverse Leakage Current : 0.1µa
  • Package : SOD-123
Available in Pack Of:
SKU: VS8532E
MRP Rs. 56.55
Rs. 39.00 (Incl. Tax)
Rs. 33.05 (+18.00% GST extra)
Add to Cart