BZT52C3V3 500mW ,SOD-123 Packaging Diodes Pack of 5pcs
Specification:
  • Power Dissipation : 500mW
  • Nominal Zener Voltage : 3.3V
  • Minimum Zener voltage : 3.1V
  • Maximum Zener voltage : 3.5V
  • Maximum Reverse Leakage Current : 5µa
  • Package : SOD-123
Available in Pack Of:
SKU: GO8532E
MRP Rs. 49.53
Rs. 39.00 (Incl. Tax)
Rs. 33.05 (+18.00% GST extra)
Add to Cart
Five packaging diodes, SOD-123, 500mW, BZT52C3V3. There is only one direction in which current can travel because the device is a surface-mount silicon on diagonal plane diode. The temperature range of -55°C to 125°C is intended for it, together with a high breakdown voltage. For packing purposes, switches, resistors, and other components, these 500mW, 1/4 watt diodes. Featuring a yellow stripe and a white tab, this silicon diode is packaged in a clear plastic box. Devices known as diodes have the ability to correct both alternating current (AC) and direct current (DC). Featuring two electrodes with varying conductivities, they are composed of semiconductor material. Cell phones, computer monitors, and a host of other electronic devices are all made with diodes. High-frequency and low-voltage switching power supply applications are the intended uses for these diodes.