DC 12V-3.3A 40 Watt Hi-Link Power Supply Module HLK-40M12 Pack of 1pcs
Brand: Hi-Link
 Specification
  1. Output DC voltage               12V
  2. Input AC voltage                  100-240v
  3. Colour                                 black
  4. Watt rating                          40Watt
  5. AC input voltage range        90~ 240v
  6. Model no                             40M12
  7. output type                          single
  8. dimension                            56x 32x 22.5mm
  9. weight                                  80gm
Available in Pack Of:
SKU: 36452OBT
MRP Rs. 1438.80
Rs. 1199.00 (Incl. Tax)
Rs. 1016.1 (+18.00% GST extra)
Rs. 1016.1 / pack of 1 = Rs. 1016.10 per piece
Quantity
Add to Cart
Description
It can supply 12V DC from 100V AC - 240V AC and has a power rating of 40 watt. This makes it perfect for small projects that need a 12 volt supply from mains. There are many advantages for these modules, such as low temperature rise, low power, high efficiency, high reliability, high-security isolation etc. It is widely used in a smart home, automation and control, communication equipment, instrumentation and other industries. Whether used in standalone devices or integrated into larger systems, the module provides efficient power conversion and distribution without compromising performance or reliability. The energy deliver module is designed for smooth set up and integration into digital structures and devices. It normally features screw terminals or pin headers for convenient connection to external circuits or additives, allowing for quick and trouble-loose assembly. Additionally, its compact and lightweight layout simplifies mounting and placement inside enclosures or onto PCBs (published circuit forums).