SR1100S/SB1100S 100V ,A-405 Schottky Barrier Rectifiers Pack of 5pcs
Specification:-
  • Maximum repetitive peak reverse voltage : 100V
  • Maximum average rectified current : 1.0A
  • Peak forward surge current 8.3ms single half sine- wave : 40A
  • Maximum reverse current @ VRRM TA = 25°C : 0.5mA
  • Package : A-405
Available in Pack Of:
SKU: 657QRO
MRP Rs. 38.57
Rs. 29.00 (Incl. Tax)
Rs. 24.58 (+18.00% GST extra)
Rs. 24.58 / pack of 5 = Rs. 4.92 per piece
Quantity
Add to Cart
SR1100S/SB1100S 100V Schottky barrier rectifiers offer a compact and reliable solution for both general and special purpose applications. The barrier design ensures a very high voltage drop across the diode when it is reverse biased. This product is designed to be used in a variety of applications that require high surge capability, high current and voltage capability, and low noise. The device is designed to withstand power surges, withstand over-currents and withstand high voltages. The Schottky barrier rectifiers are a type of power rectifier used in electronics and electrical engineering to convert alternating current into direct current. This is achieved by the action of the electrons on the surface of the Schottky barrier