SR1150S/SB1150S 150V ,A-405 Schottky Barrier Rectifiers Pack of 5pcs
Specification:-
  • Maximum repetitive peak reverse voltage : 150V
  • Maximum average rectified current : 1.0A
  • Peak forward surge current 8.3ms single half sine- wave : 40A
  • Maximum reverse current @ VRRM TA = 25°C : 0.2mA
  • Package : A-405
Available in Pack Of:
SKU: 654WAF
MRP Rs. 37.41
Rs. 29.00 (Incl. Tax)
Rs. 24.58 (+18.00% GST extra)
Rs. 24.58 / pack of 5 = Rs. 4.92 per piece
Quantity
Add to Cart
The 150V Schottky barrier rectifiers SR1150S/SB1150S provide a dependable and small solution for general and special-purpose applications. In reverse bias, the barrier design guarantees a very high voltage drop across the diode. This product is intended for use in a range of applications that call for low noise, high current and voltage capability, and high surge capability. Because of its design, the device can tolerate high voltages, overcurrents, and power surges. One kind of power rectifier used in electrical and electronic engineering to change alternating current into direct current is the Schottky barrier rectifier. The action of the electrons on the Schottky barrier's surface makes this possible.