SR1200/SB1200 200V ,DO-41 Schottky Barrier Rectifiers Pack of 5pcs
Specification:-
  • Maximum repetitive peak reverse voltage : 200V
  • Maximum average rectified current : 1.0A
  • Peak forward surge current 8.3ms single half sine- wave : 40A
  • Maximum reverse current @ VRRM TA = 25°C : 0.2mA
  • Package : DO-41
Available in Pack Of:
SKU: 658LHJ
MRP Rs. 37.70
Rs. 29.00 (Incl. Tax)
Rs. 24.58 (+18.00% GST extra)
Add to Cart
For use in low voltage, high frequency inverters free wheeling, and polarity protection applications.SR1200/SB1200 200V Schottky Barrier Rectifiers offer a compact and reliable solution for both general and special purpose applications. The barrier design ensures a very High voltage drop across the diode when it is reverse biased. This product is designed to be used in a variety of applications that require high surge capability, high current and voltage capability, and low noise. The device is designed to withstand power surges, withstand over-currents and withstand high voltages. The Schottky barrier rectifiers are a type of power rectifier used in electronics and electrical engineering to convert alternating current into direct current.