SR2100/SB2100 100V ,DO-15 Schottky Barrier Rectifiers Pack of 100
Specification:-
  • Maximum repetitive peak reverse voltage : 100V
  • Maximum average rectified current : 2.0A
  • Peak forward surge current 8.3ms single half sine- wave : 60A
  • Maximum reverse current @ VRRM TA = 25°C : 0.5mA
  • Package : DO-15
Available in Pack Of:
SKU: 647OYT
MRP Rs. 748.03
Rs. 589.00 (Incl. Tax)
Rs. 499.15 (+18.00% GST extra)
Rs. 499.15 / pack of 100 = Rs. 4.99 per piece
Quantity
Add to Cart
DO-15 Schottky barrier rectifiers are used in many applications, which include high-power rectifiers and voltage regulators. These are additionally used for purposes such as pulsed DC and LED power supplies. Rectifiers provide DC electricity for high-frequency applications and adjust the electricity provided to the output of a DC power supply. A Schottky barrier rectifier is a device that converts alternating current (AC) to direct cutting-edge current (DC) by making use of a low voltage at the input of the rectifier. It is composed of a layer of conducting material, usually germanium, connected to a layer of non-conducting material, generally silicon. It is a kind of diode that is used in many circuits and electronic devices. These Schottky barrier rectifiers are high-speed switching devices that use an insulating layer of silicon dioxide (SiO2) to separate the input and output leads. They can be used as an alternative for thyristors, as they are capable of running at voltages as high as 100 V and currents up to 60 A. They are designed for applications where it is essential to reduce voltage ripple.