SS12F44G7 0.3A 30V SPDT 3 pin metal body panel mount plastic handle slide switches pack of 20pcs
Specification
  1. 100% Original and best quality product
  2. Type  :  single pole, double throw
  3. Mode of Operation   :  slide
  4. Max. current withstand  :  125V
  5. Max. power rating  :  0.5A
  6. High temperature withstand
  7. Long life approximately 10,000 clicks
  8. High wear and tear properties
  9. Durable and excellent design
Available in Pack Of:
SKU: 11573GZ
MRP Rs. 56.35
Rs. 49.00 (Incl. Tax)
Rs. 41.53 (+18.00% GST extra)
Rs. 41.53 / pack of 20 = Rs. 2.08 per piece
Quantity
Add to Cart
SS12F44G7 0.3A 30V SPDT 3 pin metal body panel mount
plastic handle slide switches pack of 20pcs
This is a small power slide switch. These are great on/off power switches for low-power electronics like radio, kitchen appliances, etc. They can also be used as a convenient way to choose between two analog or digital input signals. They are built from high-power steel. The three pins have a 2.54mm pitch spacing that works with standard solderless breadboards. The handle is built from glass mix epoxy material which provides easy on and off switching.
Package includes
This is the pack of 20 pieces of SS12F44G7 0.3A 30V SPDT 3 pin metal body panel mount plastic handle slide switch
Features
  1. High-temperature resistance
  2. Mini size offers easy installation
  3. Simple on/off switching
  4. High wear and tear properties.
  5. Increased user satisfaction
  6. Durable construction and Long-lasting
  7. Resistance to moisture and environmental pollutants
Social Links:
0
Overall Rating
Customer reviews
No ratings for this product yet.
Hi, Try Me
Uncover Hidden Gems!
emogi
Curating For You...
AI-Powered Suggestions
Frequently Asked Questions
SWITCHES
We offer a wide range of switches including push button switches, toggle switches, momentary switches, self-lock switches, and smart WiFi switch modules. Options come in different sizes (12mm, 16mm, 19mm), colors (blue, green, yellow, white), and indicator lights for versatile applications.
SWITCHES
SLIDE SWITCH
SLIDE SWITCH
At Electronic Spices, we offer a wide range of slide switches including :
  • SPDT slide switch (Single Pole Double Throw)
  • DPDT slide switch (Double Pole Double Throw)
  • SP3T, DP3T, SP4T, DP6T slide switches
  • Panel mount slide switches
  • PCB mount slide switches
  • L-shape slide switches
These are available in various pin configurations, sizes, and current ratings.
  • SPDT slide switch controls one circuit and can connect it to two different outputs.
Yes
Consider these factors :
  • Type of operation (momentary vs self‑lock)
  • Size & mounting hole (12mm, 16mm, 19mm)
  • Current & voltage rating (AC 125V 3A, AC 250V 1.5A, etc.)