SS22L15G6 0.3A 30V DPDT 6 pin metal body panel mount plastic handle slide switch pack of 5pcs
Specification
  1. 100% Original and best quality product
  2. Type  :  Double pole, double throw
  3. Mode of Operation   :  slide
  4. Max. current withstand  :  250V
  5. Max. power rating  :  3A
  6. High temperature withstand
  7. Long life approximately 10,000 clicks
  8. High wear and tear properties
  9. Durable and excellent design
Available in Pack Of:
SKU: 11593GZ
MRP Rs. 56.35
Rs. 49.00 (Incl. Tax)
Rs. 41.53 (+18.00% GST extra)
Rs. 41.53 / pack of 5 = Rs. 8.31 per piece
Quantity
Add to Cart
SS22L15G6 0.3A 30V DPDT 6 pin metal body panel mount
plastic handle slide switch pack of 5pcs
Package includes
This is the pack of 5 pieces of SS22L15G6 0.3A 30V DPDT 6 pin metal body panel mount plastic handle slide switch
Features
  1. High-temperature resistance
  2. Excellent size offers easy installation
  3. Simple on/off switching
  4. High wear and tear properties.
  5. Increased user satisfaction
  6. Durable construction and Long-lasting
  7. Resistance to moisture and environmental pollutants
Social Links:
0
Overall Rating
Customer reviews
No ratings for this product yet.
Hi, Try Me
Tailored Just for You!
emogi
Curating For You...
AI-Powered Suggestions
Recently Viewed Products
Frequently Asked Questions
SWITCHES
We offer a wide range of switches including push button switches, toggle switches, momentary switches, self-lock switches, and smart WiFi switch modules. Options come in different sizes (12mm, 16mm, 19mm), colors (blue, green, yellow, white), and indicator lights for versatile applications.
SWITCHES
SLIDE SWITCH
SLIDE SWITCH
At Electronic Spices, we offer a wide range of slide switches including :
  • SPDT slide switch (Single Pole Double Throw)
  • DPDT slide switch (Double Pole Double Throw)
  • SP3T, DP3T, SP4T, DP6T slide switches
  • Panel mount slide switches
  • PCB mount slide switches
  • L-shape slide switches
These are available in various pin configurations, sizes, and current ratings.
  • SPDT slide switch controls one circuit and can connect it to two different outputs.
Yes
Consider these factors :
  • Type of operation (momentary vs self‑lock)
  • Size & mounting hole (12mm, 16mm, 19mm)
  • Current & voltage rating (AC 125V 3A, AC 250V 1.5A, etc.)