BZT52C27 500mW ,SOD-123 Packaging Diodes Pack of 5pcs
Specification:
  • Power Dissipation : 500mW
  • Nominal Zener Voltage : 27.0V
  • Minimum Zener voltage : 25.1V
  • Maximum Zener voltage : 28.9V
  • Maximum Reverse Leakage Current : 0.1µa
  • Package : SOD-123
Available in Pack Of:
SKU: SS8532E
MRP Rs. 58.11
Rs. 39.00 (Incl. Tax)
Rs. 33.05 (+18.00% GST extra)
Add to Cart