SR5200/SB5200 200V ,DO-201AD Schottky Barrier Rectifiers Pack of 5pcs
Specification:-
  • Maximum repetitive peak reverse voltage : 200V
  • Maximum average rectified current : 5.0A
  • Peak forward surge current 8.3ms single half sine- wave : 150A
  • Maximum reverse current @ VRRM TA = 25°C : 0.2mA
  • Package : DO-201AD
Available in Pack Of:
SKU: 456FJL
MRP Rs. 38.86
Rs. 29.00 (Incl. Tax)
Rs. 24.58 (+18.00% GST extra)
Rs. 24.58 / pack of 5 = Rs. 4.92 per piece
Quantity
Add to Cart