KBPC25, KBPC10005 10A 50V Bridge Rectifiers Diode pack of 2pcs
Specification
  1. Case : KBPC25
  2. Maximum respective peak reverse voltage : 50v
  3. Maximum average rectified current : 10.0A
  4. Maxim reverse current : 5.0µA
  5. Non-Repetitive Peak Forward Surge Current : 175A
  6. Maxim forward voltage : 1.1V
Available in Pack Of:
SKU: LH8541E
MRP Rs. 131.72
Rs. 89.00 (Incl. Tax)
Rs. 75.42 (+18.00% GST extra)
Rs. 75.42 / pack of 2 = Rs. 37.71 per piece
Quantity
Add to Cart