KBPC25, KBPC15005 15A 50V Bridge Rectifiers Diode pack of 2pcs
Specification
  1. Case : KBPC25
  2. Maximum respective peak reverse voltage : 50v
  3. Maximum average rectified current : 15.0A
  4. Maxim reverse current : 10.0µA
  5. Non-Repetitive Peak Forward Surge Current : 175A
  6. Maxim forward voltage : 1.1V
Available in Pack Of:
SKU: FF8541A
MRP Rs. 133.65
Rs. 99.00 (Incl. Tax)
Rs. 83.9 (+18.00% GST extra)
Rs. 83.9 / pack of 2 = Rs. 41.95 per piece
Quantity
Add to Cart