KBPC25, KBPC1502 15A 200V Bridge Rectifiers Diode pack of 2pcs
Specification
  1. Case : KBPC25
  2. Maximum respective peak reverse voltage : 200v
  3. Maximum average rectified current : 15.0A
  4. Maxim reverse current : 10.0µA
  5. Non-Repetitive Peak Forward Surge Current : 175A
  6. Maxim forward voltage : 1.1V
Available in Pack Of:
SKU: IL8541A
MRP Rs. 124.74
Rs. 99.00 (Incl. Tax)
Rs. 83.9 (+18.00% GST extra)
Rs. 83.9 / pack of 2 = Rs. 41.95 per piece
Quantity
Add to Cart
Product Description
A rectifier circuit, which transforms alternating current (AC) to direct current (DC), can be assembled using the KBPC25 and KBPC1502 200V Bridge Rectifiers Diode Pack of 2 Pieces. Low reverse voltage drop, forward voltage drop, and voltage drop are all characteristics of these components. For high-power applications, this diode bundle was developed. The most dependable and effective power rectifier is this series of diodes. A DC voltage source is provided by the bridge rectifier circuit in power supply circuits. Specifications call for these diodes to function in industrial, commercial, and residential settings, where low voltage and high power are required. They operate in conjunction with the power supply to provide the necessary voltage levels for devices that demand higher levels of power. Inverters, DC motors, and electric generators frequently incorporate these components. Combining these diodes in series or parallel to attain a greater voltage or current rating is possible due to their shared anode.