KBPC25, KBPC3506 35A 600V Bridge Rectifiers Diode pack of 2pcs
Specification
  1. Case : KBPC25
  2. Maximum respective peak reverse voltage : 600v
  3. Maximum average rectified current : 35.0A
  4. Maxim reverse current : 10.0µA
  5. Non-Repetitive Peak Forward Surge Current : 400A
  6. Maxim forward voltage : 1.1V
Available in Pack Of:
SKU: ZL8544E
MRP Rs. 202.64
Rs. 149.00 (Incl. Tax)
Rs. 126.27 (+18.00% GST extra)
Rs. 126.27 / pack of 2 = Rs. 63.14 per piece
Quantity
Add to Cart